Yeni Sayfa 1
 
 
www.yeniden.org.tr   
 

4pt

a

YENİDEN
Etkinlikler
İletişim
Hakkımızda
Eğitim
Danışmanlık
BAĞIMLILIK
Bilgi Merkezi
Önleme Merkezi
Hayatta Kal
Belge Merkezi
YAYINLAR
Bilgi Notu
Broşürler
Raporlar
Kılavuzlar
Kitaplar
Araştırmalar
Filmler
Özel Sayfalar
Okulda Suç ve Şiddet
Ticari Cinsel Sömürü
Sokak Çocukları
Suç ve Ergen
Ergen Üreme Sağlığı
 
 

Reklam

Alkol sorularınız için...

Uyusturucu sorularınız için...

Depresyon sorularınız için...

 

 

 

 

Bu web sitesi, Kültegin Ögel’in danışmanlığında hazırlanmıştır

DİKKAT:
Bu sitede yer alan bazı belgeler Winrar programıyla sıkıştırılmıştır. Ayrıca belgelerin içeriklerini okuyabilmeniz için de Adobe reader'e ihtiyacınız olacaktır. Bu programları indirmek için tıklayın…

Ziyaretçi Sayısı:1460334

www.yeniden.org.tr

      A

      Ana Sayfa  > Sokakta yaşayan çocuklar >  Temel bilgiler

Kurum içinde dikkat edilmesi gerekenler
 • Çocuk kuruma maddeli geldiği taktirde, madde etkisi geçinceye kadar diğer çocukların arasına yerleştirmemek ya da uzak tutmak uygundur.

 • Kurumda düzenli aramalar yaparak madde ve kesici aletleri araştırılmalıdır.

 • Kuralları uygulamayı öğrenmek ve uymak, her bağımlı için tedavinin ana kuralıdır. Kurumda çocuklara standart bir davranım şekli geliştirilmeli, kurumda çalışan kişiler çocuklar önünde tartışmamalıdır. İzin, kaçma sonrası geri dönüş gibi tüm sorunlar tek bir kurala bağlanmalı ve herkes için bu kuralın geçerli olması gerekir.

 • Bu çocukların bir bağlanma sorunu olduğu göz önüne alınarak, kurumda çalışanlara tek tek çocukların sorumluluğu verilmeli ve bir rehber tayin edilmelidir. Çocuk kurumda bir kişiye bağlanmalı ve o kişi çocukla ilgilenmelidir.

 • Madde bağımlılığı tedavisinde en önemli etkenlerden birisi kişinin zamanı yapılandırmayı öğrenmesidir. Çocuklara düzenli ve sık faaliyet yaptırılmalı ve boş zamanlarının kalmaması sağlanmalıdır.

 • Çocukluk ve ergenlik döneminde kurallara uyumda zorluklar çekileceği göz önüne alınmalı ve belirli bir çerçevede esneklik sağlanmalıdır. Örneğin, kurum içinde bir kez kavga eden ya da arkadaşının ısrarı ile çok az oranda madde kullanan genç ya da çocuk hemen kurumdan uzaklaştırılmamalıdır.

 • İlk adım uygulamalarından her çocuk yararlanmalıdır ve herhangi bir kısıtlama getirilmemelidir. Madde kullanımı ya da diğer konularda değişim bir süreçtir, sabit bir durum değildir.

 • Kurumdan sık kaçan çocukların belirli bir süre alınmaması uygun olur. Ancak bu süre sonsuz olmamalıdır. Onlara değişmek için bir şans verilmelidir.

 • Bazen kuruma içerideki çocuklarla konuşmak için dışarıdan madde etkisi altındaki çocuklar gelebilir ve madde verebilir ya da kurumda kalan çocukların kaçmasına neden olabilir. Bu durumda kurumda kalan çocukları onlardan uzak tutmaya çalışırken, kurum dışındaki çocuklarla görüşmek, onlarla iletişim kurmak ve yavaşça uzaklaştırmak gereklidir. Temel olan dışarıdan gelen çocuklarla ilişki kurmaya çalışmaktadır.

 • Ailenin yanı her zaman güvenli değildir. Diğer etkenlerin yanında madde kullanan bir ebeveynin varlığı her zaman bir tehlikedir. Bu durumlarda çocuğun aileyle yaşaması için zorlanmaması gerekir.

 • Grup çalışmaları çocuklar ortama alıştıktan sonra yapılmalıdır.

 
 
 
Yeni Sayfa 1
SEÇMELER
Önleme sayfasına filmler ve yeni saydamlar eklendi

Madde kullanımı ve HIV/AIDS kitabı

Sokakta yaşayan ve madde kullanan çocuklar için psikososyal yaklaşım kılavuzu

 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2019                 Tasarım Bayram İLYASOĞLU