YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Bir kahvenin hatırı... » Türk kahvesi: sosyal bir alışkanlığın tarihçesi PAYLAŞ  

Türk kahvesi: sosyal bir alışkanlığın tarihçesi

 

“Kahve” ismi Arapça’da kullanılan “qahwah”dan gelmektedir ve daha sonra Avrupa’ya café,caffe,koffie,coffee gibi isimlerle taşınmıştır. Avrupalıların, keyif verici ve alışkanlık yapıcı bu aracı, Türklerden ödünç aldıkları söylenmektedir. Türkler ise bu keyif verici sosyal alışkanlığı, Kanuni Sultan Süleyman zamanı olan 1500’lerde Yemen’i fethederek edinmişlerdir. ”Kahve” için kullanılan sözcükler keyif verici içecek anlamı taşımaktadır.  

Kahve, Türklerle tanışmasından sonra hızla sosyal hayatın, alışkanlıkların ve Türk kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Bu kahve kültürü, ileriki zamanlarda Avrupalıları etkilemiş ve onların da bu alışkanlığı edinmelerini sağlamıştır fakat Avrupalılar farklı bir kahve çeşidini ve içim alışkanlıklarını benimsemişlerdir.

Kahve, Avrupa’da farklı kullanım tarzları edinmiş olsa da Türk kültürüyle ortak olan yanı, en yaygın olarak “kahvehane” tabir edilen yerlerde içilmesidir. İlk kahvehane, İstanbul’da Tahtakale’de açılmıştır Kahvehaneler,  zamanla entelektüellerin ve sanatçıların toplandığı sosyal mekanlar halini almıştır. 

Kahve kullanımı zamanla yeri ve şekli belli bir seremoni şeklini almıştır. Misafirperverliğin bir işareti olmuş, evlilik kararları alınırken başköşede hep o olmuştur. Türk kahvesi keyif verici, bağımlılık yaratıcı etkisi, sosyal ve kültürel alışkanlıklardaki yeri ve etkin gücü sayesinde kendine has bir kahve kültürü oluşturmayı başarmış ve bununla diğer ülkeleri ve kültürleri etkilemiştir. Kahvenin uyuşturucu etkisi ve otoriter rejimlere karşı oluşturduğu tehdit yüzünden yasaklandığı dönemler olmuştur.

Kahve entelektüel toplulukları bir araya getirmiş, vatandaşlar ve işçiler arasındaki düşünceleri ve isyanları örgütlemiştir. ”Uncommon grounds” adlı kitabın meşhur yazarı Mark Pendergrast, kitabında kahvenin bu tepkisel etkisine değinmiş ve bu konuda William Ukers’ın bir cümlesine yer vermiştir: ” Her nerde insanlıkla tanıştıysa beraberinde isyan ve başkaldırıyı getirmiştir. Dünyadaki en radikal içki olmuş ve etkisi her zaman insanları düşündürmek olmuştur. İnsanlar, düşünmeye başladıklarında ise tiranlar için tehlike oluşturmaya başlamışlardır.”

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2018                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU