YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Çocuk ve alkol  » Önlemek ama nasıl? PAYLAŞ  

Önlemek ama nasıl?

 

Anne-babaların çocuklarıyla konuşması önemli olmakla birlikte, bu yeterli değildir.  Çocuğunuzun alkole karşı koyabilmesi için somut adımlar atmalısınız. Araştırmalar göstermektedir ki, ebeveynlerin aktif, destekleyici tutumları küçüklerin erken yaşlarda içmeye başlamasının engellenmesi ve ileri yaşlarda yaşayabilecekleri alkol sorunlarının önüne geçilmesinde onlara yardımcı olmaktadır.

Araştırmalar, çocukların yarısından fazlası bir parti sırasında kolayca alkol alabildiklerini göstermektedir. Çocuklar için alkol alma oldukça kolaydır. Buradan çıkarılabilecek mesaj gayet açıktır. Onlu yaşlarındaki çocukların halen anne-babalarının gözetimine ihtiyaçları vardır. Bu denetimi sağlamanın olası birkaç yolu şunlardır:

 

Evinizdeki alkol kullanımını sürekli gözden geçirin

 

Evinizde alkol bulunduruyorsanız, eve ne kadar alkolün girdiğini sürekli olarak kontrol edin. Evinizde sizin gözetiminizde olmayan partiler ya da toplantılar yapılmasına izin vermediğinizi çocuğunuza söyleyin. Bu konuda tutarlı olun. Eğer yapabiliyorsanız arkadaşlarını, siz evdeyken davet etmesini isteyin. Çocuğunuz evde ne kadar eğlenirse, çocuğunuzun arkadaşları ve neler yaptığını o kadar daha iyi bilebilirsiniz.

 

Diğer anne-babalarla bağlantı kurun

 

Çocuğunuzun arkadaşlarının ebeveynleriyle tanışın ve görüşmelerde bulunun. Çocuğunuzun arkadaşlarının ebeveynleriyle iletişimde olursanız, onu daha rahat takip edebilirsiniz. Onlarla kuracağınız dostça ilişkiler sayesinde, çocuğunuz bir arkadaşının evindeki partiye gittiğinde alkolle karşılaşmayacağı ve çocukların yakınında bir büyüğün olduğunu bilebilirsiniz. Böylelikle çocuğunun alkolden uzak durmasını isteyen tek anne-baba siz olmadığınızı göreceksiniz. Onların da sizler kadar kaygılandığını görmeniz sizin için iyi olacaktır.

 

Çocuğunuzun neler yaptığından haberiniz olsun

 

Çocuğunuzun neler yaptığından ve nerelere takıldığından haberiniz olsun. Eğer çocuğunuz sizin bunları ona güvenmediğiniz için değil de, onun adına kaygılandığınız için yaptığınızı hissederse, sizin gözetiminize veya davranışınıza daha duyarlı yaklaşacaktır.

 

Küçüklerin içmesini düzenleyen belli kurallar koyun

 

Ebeveynler açıkça “alkol yok” kuralları koyar ve buna göre beklentiler geliştirirlerse, onların içmeye başlaması ihtimali daha da azalacaktır. Her aile kendi inançlarını ve değerlerini yansıtan kurallar koyabilseler. Aile içinde bazı muhtemel kurallar şunlar olabilir:

 • Çocuklar 21 yaşına gelene kadar alkol almayacaklar.
 • Büyük çocuklar küçük kardeşlerini alkol almaya teşvik etmeyecek ve onlara alkol vermeyecek.
 • Çocuklar alkol verilen partilerde kalmayacak.
 • Çocuklar alkol almış olan birinin kullandığı araçlara binmeyecekler.  

Aileniz için kurallar belirlerken, bu kurallara uymamanın uygun sonuçlarını da açıkça ortaya koymalısınız. Yerine getirebileceğiniz cezalar belirlediğinizden emin olun. Aynı zamanda, çok sert cezalar koymamalısınız, çünkü set cezalar çocuğunuzla aranızdaki iletişime engel olabilir. Bunun altında yatan sebep, cezanın çocuğunuzun bir kurala uymamasının ne anlama geldiğini iki kere düşünmesini sağlamasıdır. Muhtemel bir sonuç, onun sosyal yaşantısı üzerinde geçici sınırlamalar koymak olabilir.

 

Her halükarda, koyduğunuz kuralların sonuçlarını tutarlı bir şekilde uygulamaya hazır olmalısınız. Eğer çocuğunuz ile içinde alkol kuralına uyulmadığı takdirde her ne olursa olsun belli ayrıcalıklardan vazgeçmek zorunda kalınacağını bilirse, verdileri sözlerde durmaları daha kolay olacaktır.

 

Örnek olun

 

Anne-babalar çocukları için önemli rol modelleridir. Ergenlik döneminde bile bu böyledir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, bir ebeveyn alkol kullandığında, çocuklarının da alkol kullanma ihtimali daha yüksektir. Fakat siz alkol kullansanız bile, çocuğunuzun alkol kullanmasının önüne geçebilirsiniz. Bunun bazı yolları vardır.

 

Bazı öneriler:

 • Alkolü fazla kullanmayın.
 • Alkolün sorunlarla baş etmede iyi bir yol olmadığını çocuğunuza hissettirin.
 • Mesela işten eve döndüğünüzde, “Berbat bir gün geçirdim. Bir içki almalıyım” demeyin. Bunun yerine, stresle baş etmenin –egzersiz, müzik dinlemek, eşiniz, partneriniz ya da arkadaşınızla konuşmak gibi-daha sağlıklı yollarının olduğunu bildiğinizi gösterin.
 • Çocuğunuza alkol kullanmanın eğlenceli ya da zevkli olduğu mesajı verebilecek anılarınızı anlatmayın.
 • Asla alkol aldıktan sonra araç kullanmayın ya da içkili bir sürücünün kullandığı bir araca binmeyin.
 • Arkadaşlarınızla birlikte eğlenirken, yanınızda alkolsüz içecekler ve bol bol yiyecek bulundurun.  Verdiğiniz partide bir arkadaşınız çok içerse, onun emniyeti için evine dönmesi gerektiğini belirtin ve bu konuda gerekli düzenlemeleri yapın.

Arkadaşını beğenmediğinizde...

 

Bir arkadaşını beğenmediğinizde, durum biraz zorlaşır. Çocuğunuza o arkadaşıyla görüşmesini yasaklayabilirsiniz, bu çok zor değildir. Ancak böyle bir durumda, çocuğunuz o  arkadaşından uzaklaşmak yerine ona daha da yakınlaşabilir. Bu yüzden, ona arkadaşı hakkındaki kaygılarınızı destekleyici bir şekilde açıklayabilirsiniz. Aynı zamanda, bu arkadaşıyla geçireceği zamanı aile içinde koyduğunuz kurallarla sınırlayabilirsiniz. Mesela okuldan sonraki vakit nasıl geçirilecek ya da akşam dışarıda ne kadar kalabilir gibi durumlarda bu kuralları uygulayın.

 

Alkole karşı sağlıklı alternatifleri teşvik edin.

 

Küçüklerin alkol almasının bir nedeni can sıkıntısıdır. Bu yüzden, çocuğunuzun okul dışında ve hafta sonlarında vakit geçirebileceği, gözetim altında olduğu eğlenceli faaliyetlere katılmasını teşvik edin. On yaşında küçüklerle yapılmış bir ankete göre, çocuklar için eğlenceli, alkolün olmadığı faaliyetlerin olması alkol kullanmama kararlarında iyi bir gerekçe  oluşturmaktadır.  

İçinde yaşadığınız çevre, bu tarz faaliyetler sunamıyorsa, diğer anne babalar ve çocuklarla bir araya gelerek neler yapabileceğinizi düşünün. Öncelikle çocuğunuzun ve diğer çocukların neler yapmak istediklerini onlara sorarak başlayabilirsiniz, çünkü çocuklar bu faaliyetlere ancak ilgilerini çektiği sürece katılacaklardır. Bu konuda size yardımcı olabilecek vakıf, dernek ya da okul bulabilirsiniz.

 

ÖZET

 • Çocuğunuzla sevgi ve güven ilişkisi kurun.
 • Çocuğunuzun sizinle dürüstçe konuşabilmesini kolaylaştırın.
 • Alkolle ilgili olgular hakkında mesela neden içmemesi gerektiği ya da zor durumlarda alkolden nasıl sakınabilecekleri hakkında onunla konuşun.
 • Çocuklarınızın faaliyetleri hakkında defter tutun ve çocukların alkol kullanımı hakkında diğer ebeveynlerle birlikte ortak çalışmalar düzenleyin.
 • Çocukların alkol kullanımına dair aile içinde belli kurallar oluşturun ve sonuçlarını açıkça ortaya koyun.
 • Kendinizin alkol kullanımınızda kendi örnekliğinizi ve çocukların içki kullanmasına gösterdiğiniz tepkiyi açıkça ortaya koyun.
 • Çocuğunuzun sağlıklı arkadaşlıklar kurmasını teşvik edin ve içkiye alternatif olabilecek eğlence imkanları sunun. 
 • Çocuğunuzun alkol kullanma riski olup olmadığından haberdar olun; varsa, bu riski azaltmaya yönelik harekete geçin.
 • Çocukların alkol kullanımını işaret edebilecek durumları veya davranışları bilin ve buna göre çocuğunuza yardım etmeye çalışın.
 • Öncelikle çocuğunuzu alkolden uzak durması için ona yardım edebileceğinize inanın.
 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2018                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU