YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Çocuk ve alkol  » Akran baskısıyla başa çıkmanın yolları PAYLAŞ  

Akran baskısıyla başa çıkmanın yolları

 

Çocuğunuza alkolden uzak durmasını söylemek yeterli olmayacaktır – ona bunu nasıl yapabileceğine dair de yol göstermeniz gerekir.  Kızınız bir arkadaş partisine gittiğinde uzatılan biraya ne demeli? Ya da evde olmadığınız bir zaman, arkadaşları ellerinde bir şişe viskiyle kapıyı çaldığında, oğlunuz ne yapmalı? İçkili bir arkadaşı onu eve arabasıyla bırakmayı teklif ettiğinde ona nasıl cevap vermeli?

 

Bu ve bunun gibi zor durumlarla çocuğunuzun nasıl baş edebileceğini oturup konuşmalı ve onu desteklemeye hazır olduğunuzu göstermelisiniz. Bir örnek: “Çocukların içtiği bir yerde kendini bulursan, beni ara. Gelip seni alırım –buna ne kızarım ne de bunu cezalandırırım”. Çocuğunuz bu durumlara ne kadar hazırlıklı olursa, baskının yüksek olduğu durumlarla baş edebilmesi o kadar kolay olacaktır.

 

İçkiye “Hayır” Demenin Altı Yolu 

 

Çocuğunuza bir yerde bir şekilde içki teklif edilecek. Bu gibi durumlarda içkiyi teklif edenler baskıya direnebilmek için veya konuyu fazla büyütmemek için çocuğun “yudumluk” içki aldığını söylerler. Bu ve benzeri durumlarda her iki tarafta savunmaya geçebilir. Çocuğunuz kendisi ilk adımı atar ve olası içki tekliflerine karşı rahatça söyleyebileceği hazır-cevaplar oluşturursa, bu durumlarla kolayca baş edebilir. Ancak beyin fırtınasını başlatabilmek için, size bazı basit baskı-savar sözler:

 

1. Hayır, teşekkürler.

2. Pek sevmem – sodanız var mı?

3. Alkol bana gelmez.

4. Bana mı söylüyorsun? Unut gitsin.

5. Ne diye diretiyorsun ki, sana hayır dedim?

6. Benden uzak dur!

 

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2018                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU