YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Çocuk ve alkol  » Çocuklarınızla alkol hakkında konuşmak PAYLAŞ  

Çocuklarınızla alkol hakkında konuşmak

 

Aile ortamında veya herhangi bir yerde pek çok ebeveyn için, alkol konusunu açmak kolay değildir. Çocuğunuzla bu konuda konuşmaya çalışmak istediğinizde çocuğunuz konuyu kapatmaya çalışabilir ve siz nasıl devam edeceğinizi bilemeyebilirsiniz. Üretken bir sohbet için, onunla konuşmadan önce konuşmak istediğiniz konuları iyice düşünün. Aynı zamanda, çocuğunuzun nasıl tepki verebileceğini ve onun sorularına ve duygularına nasıl karşılık verebileceğinizi düşünün. İkinizin de rahat olduğu bir zaman seçmeye çalışın.

Her şeyi birden konuşmak zorunda değilsiniz, bunu aklınızda tutun. Ergenlik dönemi boyunca, aralıklarla birçok sohbet gerçekleştirirseniz, ona daha faydalı olabilirsiniz. Bu konuşmayı, devam edecek olan uzun bir sohbetin ilk bölümü olarak düşünün. Unutmayın, sohbet edeceksiniz, ders vermeyeceksiniz! Aşağıda birkaç sohbet konusu var:

Çocuğunuzun alkol hakkındaki düşünceleri

Çocuğunuza alkol hakkında bildiklerini ve çocukların alkol kullanması hakkında ne düşündüğünü sorun. Çocuğunuza çocukların alkol kullanıp kullanmadığını sorun. Eğer çocuklar alkol kullanıyorsa neden alkol kullandıklarını sorun. Çocuğunuz bu konuda düşüncelerini paylaşırken müdahale etmeden onu dikkatle dinleyin. Bu yaklaşım sayesinde çocuğunuz sadece dinlenildiğini, saygı duyulduğunu anlamasını değil, aynı zamanda alkol hakkında konuşmanın doğal olduğunu hissetmesini sağlar. Çocuğunuzun alkol hakkında konuşması sakıncalı bir durum değildir aksine bu konudaki düşüncelerini sizinle paylaşması olumlu bir davranıştır.   

Alkol hakkında önemli gerçekler

Her ne kadar çocukların çoğu alkol hakkında her şeyi bildiklerini zannetseler de, alkol hakkında birçok söylenti ve yanlış bilgilendirme vardır. İşte paylaşabileceğiniz bazı önemli gerçekler: 

  • Alkol, zihin ve bedenin işleyişini yavaşlatan, güçlü bir uyuşturucudur. Alkol kullanımı vücut dengesini bozar, tepki gösterme sürenizi uzatır; görme duyunuzu, açık düşünmenizi ve yargı gücünüzü zedeler.
  • Bira ve şarap, sert içkilerden daha “güvenli” değildir. 12 onsluk bir bira, 5 onsluk bir şarap ve 1,5 onsluk sert içki aynı oranda alkol içerir ve zihin ve beden üzerinde aynı etkilere sahiptir.
  • Tek bir içkinin bedeni terk etmesi ortalama 2 ila 3 saat alır. Hiç bir şey bu süreci hızlandıramaz; ne kahve içmek, ne soğuk duş almak ne de “yürümek”.
  • İnsanlar genellikle alkolün etkilerini değerlendirmekte çok yetersizdirler. Alkol kullandıktan sonra araç kullanan pek çok insan aracı kontrol edebileceklerini zannederler –oysa kontrol etmekte çok zorluklar yaşarlar hatta kontrol edemezler.
  • Şu iyi bilinmelidir. Herkes, bir çocuk bile ciddi bir alkol sorunu yaşayabilir.

Medya ve alkol

Medyanın alkolü cazip bir şey olarak sunması, birçok çocuğu içki içmenin kendilerini popüler, çekici, mutlu ve “havalı” yapabileceğine inanmaya teşvik eder. Araştırmalar gösteriyor ki, alkol kullanımı sonunda olumlu etkilerini bekleyen çocuklar daha erken yaşlarda alkol kullanmaya başlıyorlar. Ancak siz televizyon şovlarını ve filmleri çocuğunuzla birlikte seyredip, onunla buralarda alkolün nasıl temsil edildiğini konuşarak bu tehlikeli söylentilerden koruyabilirsiniz. Örneğin, televizyonlarda yayınlanan bira reklamları, insanları inanılmaz iyi vakit geçirirken gösterir. Oysa alkol kullanımı insanları çoğu zaman korkunç hallere sokar. Aslında bu tarz reklamları çocuğunuzla birlikte seyretmek, alkolün insan hayatı üzerindeki etkileri hakkına beraber konuşabileceğiniz fırsatlar sunabilir.

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2018                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU