YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Çocuk ve alkol  » Ergenlik dönemi ve alkol PAYLAŞ  

Ergenlik dönemi ve alkol

 

Erken ergenlik dönemi, çocuğunuz için korkunç kafa karıştırıcı bir dönemdir. Bu nedenle, bu dönem hem siz hem de çocuğunuz için zorlu bir dönemdir. Bu dönemin nasıl olduğunu biraz hatırlayarak ona yaklaşırsanız, çocuğunuza daha yakın olur ve –alkol kullanma ya da kullanmama kararı da dahil- alacağı kararlar üzerindeki etkiniz daha çok olacaktır.

Fiziksel Değişimler

 

10 ila 14 yaşlarındaki çocukların çoğu, boylarının uzadığını, kilolarının arttığını görür ve cinsel gelişimlerinin ilk deneyimlerini yaşarlar. Bunun sonucu olarak, bedenleri hakkında kendilerini daha bilinçli hisseder ve diğer yaşıtlarıyla karşılaştırıldığında “yeterinde iyi” – yeterince uzun, yeterice ince, yeterince güçlü, yeterince çekici- olup olmadıklarını sorgulamaya başlarlar. Yaşıtlarıyla boy ölçüşemediğini hisseden bir çocuk, onları hoşnut edebilmek için birçok şey yapabilir –içki kullanmaya başlayabilir. Bu hassas zamanda, çocuklarınıza yakın durarak, sizin gözünüzde onun “yeterince iyi” olduğunu ve onu önemsediğinizi hissettirmeniz özellikle önemlidir.

 

Düşünme becerileri

 

Çocukların çoğu “şimdi” etrafında dönen bir hayat yaşarlar yani geçmiş ya da gelecek üzerinde çok durmazlar, onlar için yaşadıkları o an çok önemlidir; ancak –alkol kullanmanın gibi, davranışlarının sonuçlarının olduğunu yeni yeni anlamaya başlamışlardır. Kötü şeylerin kendilerinin başlarına gelmeyeceğini düşünürler; bu yüzden tehlikeli davranışlarda bulunabilirler. Yetişkinlerin çocuklara alkolle ilgili tehlikelerin anlatılması alkol kullanımı sonucunda nasıl etkilerinin olduğunu çocuklarla paylaşılması çok önemlidir. Alkol kullanımı sonunda zararlarının niçin onlar için de geçerli olduğu anlatılması gerekir.

 

Sosyal ve duygusal değişimler

 

Çocuklar ergenlik dönemine yaklaştıkça, arkadaşlarının ve onlara uyum göstermenin önemi son derece artar. Ergenler nasıl davranacakları konusunda arkadaşlarını ve medyayı örnek alırlar yani bu dönemde hem arkadaşların hem de medyanın davranışlarını belirlemesi konusunda önemi artar. Ergenler bu dönemde yetişkinlerin değerlerini ve kurallarını sorgulamaya başlarlar. Bu sorgulamaların ve örnek almaların ergenlerin gelişimi için doğal olduğunu düşünürsek, ebeveynlerin ergenlik dönemi boyunca çocuklarıyla çatışma yaşaması çok da şaşırtıcı bir durum değildir. Bu zorlu zamanlarda belki sizleri bekleyen en büyük güçlük, onların bağımsızlık çabalarına saygı gösterirken, onlara destek olmanız ve uygun sınırları koymanızdır.

 

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2018                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU