YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Çocuk ve alkol  » Çocuklar için alkolün riskleri PAYLAŞ  

Çocuklar için alkolün riskleri

 

Gençlerin uyuşturucular içerisinde birinci tercihi alkoldür. Aslında, çocuklar alkolü diğer yasadışı maddelerin hepsinden daha çok ve daha sık kullanırlar. 10 ila 14 yaşlarında, çocukların çoğu henüz içki kullanmaya başlamamış olsalardı, erken ergenlik dönemi onların alkolle tanışma risklerinin yüksek olduğu bir zamandır.

Bazı ebeveynler çocuklarının “sadece” içtiklerini düşünerek kendilerini rahat hissedebilirler. Ancak hatırlanmalıdır ki, alkol insanların ruh durumlarını değiştirmekte güçlü bir etkiye sahiptir. Çocukların çoğu alkolle akıllıca baş edebilmelerini sağlayacak yeteneklerden de yoksundur.

Sonuç olarak: 

  • Alkolle ilişkili trafik kazaları onlu yaşlarındaki çocukların ölüm ve sakat kalmalarının temel sebebidir.
  • Alkol kullanan çocuklar, diğer çocuklara nispeten daha erken yaşlarda cinsellikle tanışırlar, daha sık ve daha korumasız ilişkiye girerler.
  • Alkol içen çocuklar, tecavüz, saldırı ve gasp gibi şiddet içeren eylemlerin kurbanları olurlar.
  • Alkol içen çocuklar okuldaki hayatlarında daha çok sorun yaşarlar.
  • Onlu yaşlarında alkol kullanmaya başlayan birinin madde bağlılığı geliştirme ihtimali, yetişkinlikte başlayan birine göre dört kat daha yüksektir.

Her şey ortada. Alkol kullanımı gençler için çok tehlikeli bir uğraşıdır. Çocuklar alkol kullanımını ne kadar ertelerlerse, alkolle ilgili sorunlar yaşamaları da o kadar az olacaktır. Çocukların alkol kullanmasını engellemek bu yüzden bu kadar önemlidir.  

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2018                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU