YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Çocuk ve alkol  » Çocuk ve alkol konusu neden önemli? PAYLAŞ  

Çocuk ve alkol konusu neden önemli?

 

Alkol kullanan çocukların şiddet içeren suçların kurbanları olması, alkol kaynaklı trafik kazalarına karışması ve ciddi okul sorunları yaşaması ihtimali ne yazık ki daha yüksektir. Çocuklar içki kullanmaya başlamadan önce siz anne-babaların onların alkol kullanmaya dair değerleri ve kararları üzerinde etkiniz daha çoktur. Ebeveynler çocukların alkol kullanması üzerinde, özellikle onlu yaşlarından önce ve onlu yaşlarının başlarında daha büyük bir etkiye sahiptirler.

 “Benim çocuğum daha kullanmıyor” ya da “Alkol konusunda kaygılanmak için henüz erken değil mi?” diye düşünebilirsiniz. Hiç de değil. Onlu yaşlar çocukların alkolle ilk deneyimlerini yaşadıkları yaşlardır. Çocuğunuz henüz içmiyorsa bile, başkaları tarafından içmeye yönelik baskı hissediyor olabilir. Harekete geçin. Onun alkolü hakkındaki sessizliğiniz, ona alkol kullanmanın çocuklar için normal olduğu izlenimi verebilir.   

Hiç kolay değildir. Çocuklar ergenliğe yaklaşırlarken, arkadaşları onların üzerinde çok daha büyük bir etkiye sahip olurlar. Bu dönemde çocukların çevreye uyum gösterme davranışları en büyük öncelikleri haline gelir ve anne-babalar genellikle kendilerini kenara itilmiş hissederler. Ancak, çocuklar sizi dinlerler. Pek çok çalışma göstermektedir ki, anne-babanın onlu yaşlarında bile çocuklar üzerindeki etkisi çok büyüktür.

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2018                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU