YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Arkadaşlar için bilgiler » Onunla nasıl konuşmalıyım? PAYLAŞ  

Onunla nasıl konuşmalıyım?

 

Arkadaşınızla bu konuyu konuşurken dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

  • Arkadaşınızla, o ayık durumdayken konuşun.
  • Kötü bir olayın hemen ardından verilen mesaj, üzerinden üç gün geçtikten sonra verilen mesajdan çok daha fazla etki yaratacaktır.
  • Yorumlarınızı arkadaşınızın davranışı ile ilgili hissettikleriniz ve yaşadıklarınızla sınırlayın. Tartışmaya açık olmayan ifadeler kullanın. "Herkes senden iğreniyor" veya " Elif senin ciddi bir problemin olduğunu düşünüyor" gibi ifadeler genellikle Elif' in problemleriyle veya "herkes"in kim olduğu ile ilgili tartışmaları beraberinde getirir. Bu tip genellemelerden kaçının.
  • Arkadaşınızın iyiliği ile ilgili kaygılarınızı kesin sözlerle ifade edin. " Seninle konuşmak istiyorum çünkü senin için endişeleniyorum" veya " Arkadaşlığımız benim için çok şey ifade ediyor. Bu olanları görmek hiç hoşuma gitmiyor."
  • Arkadaşınızın alkol veya uyuşturucu kullanımının olumsuz sonuçlarını onunla açıkça konuşmanız çok önemli. Listenizden somut örnekler kullanın. " Partide o kadar sarhoş oldun ki ertesi gün ödevini yazacak halin kalmadı. Bu beni çok üzüyor ve artık bunlar sık sık başına geliyor."
  • Arkadaşınıza onun hoşunuza giden ayık davranışlarıyla, hoşunuza gitmeyen alkollü davranışları arasındaki farkı vurgulayın. " Sen çok eğlenceli, neşeli bir insansın, ama içtiğin zaman şakacılığın acımasızca alay etmene dönüşüyor ve hiç de komik olmuyorsun. Kabalaşıyorsun."
  • Kişi ve davranış arasında ayırım yapabildiğinizden emin olun. " Senin mükemmel bir insan olduğunu düşünüyorum, ama ne kadar esrar içersen o kadar umursamaz görünmeye başlıyorsun."
  • Arkadaşınızı alkol veya uyuşturucu problemiyle ilgili olarak bir profesyonele danışması için teşvik edin. · Endişelerinizle ilgili olarak güvendiğiniz kişilerle konuşun (diğer arkadaşlar veya akrabalar). Onların da katılımları yardımcı olacaktır.
  • Dirençle başa çıkmaya çalışın. Arkadaşınızın kişiliğinden değil, davranışından hoşlanmadığınızı ona açıkça belirtin. Eğer siz de alkol kullanıyorsanız, bunu dürüstçe ona söyleyin ve kontrol etmek için neler yaptığınızı açıklayın. Karşınızdaki kişinin savunmacılığının doğrudan size karşı değil, problemle karşılaşmış olmanın verdiği korkuya dayalı olduğunu unutmayın.
  • İnkarla başa çıkmaya çalışın. Eğer arkadaşınızla tartışmalarınızın onun davranışı üzerinde hiçbir etkisi olmadıysa, ona alkol veya uyuşturucu probleminin sizi hala nasıl etkilediğini anlatmaya devam edebilirsiniz. Örneğin, hastalanmasından, bayılmasından, kendinden geçmesinden, veya sizi utandırmasından korktuğunuz için onunla eğlenmek için dışarı çıkmanın size ne kadar güç geldiğini ona anlatabilirsiniz.

 

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2018                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU