YENİDEN

BAĞIMLILIK

YAYINLAR

ÖZEL SAYFALAR

Diğer Linkler

Ana Sayfa  » BAĞIMLILIK » Bilgi Merkezi » Anne ve babalar için bilgiler » Gerçek bir yaşam öyküsü (pozitif) PAYLAŞ  

Gerçek bir yaşam öyküsü (pozitif)

 

Bir gün okuldan aradılar ve oğullarının arkadaşlarıyla esrar içerken yakalandığını bildirdiler. Anne ve babanın her ikisi de büyük bir üzüntüye kapıldı. Hem üzülüyorlar, hem de bir yandan nerede hata yaptık diye düşünüyorlardı. Ama bu iki olumsuz duyguyu bastıran bir korkuları vardı “çocuğumuz uyuşturucu bağımlısı oldu!”      

Onunla ilk karşılaştıklarında bu duygularını fazla belli etmediler. Bu konuyu daha sonra konuşacaklarını ona bildirdiler. Amaçları biraz zaman kazanmak ve bir uzmana danışmaktı. Oğullarına da bir uzmana danışmaya gelmesini söylediler ama o buna gerek olmadığını ve artık esrarı bıraktığını söyledi.

Fazla ısrar etmediler ve bir uzmana danışmaya gittiler.Uzmandan aldıkları bilgiler doğrultusunda öncelikle eve gidip esrar ve diğer bağımlılık yapan maddeler hakkında bilgilendiler. İlgili internet sitelerine girdiler, kitaplar okudular. Artık konuyu en azından oğulları kadar iyi biliyorlardı.

Oğullarını karşılarına alıp birlikte konuştular. “Esrarı içmek doğru mu yanlış mı bunu tartışmıyoruz. Ama bizim ailemiz ve aile değerlerimiz bu tür maddeleri kullanmaya karşı. Bu nedenle biz senin esrar kullanmanı istemiyoruz” dediler ve eklediler “biz hep senin yanındayız. Ama esrar kullanmaman şartıyla…”.  Daha sonra hep birlikte okula gittiler.

Okul idarecileri çocuğun okuldan uzaklaşmasını istiyorlardı. Çocuklarını okuldan uzaklaştırmak istemediklerini, çocuklarının bir daha yapmayacağına söz verdiğini bildirdiler. Okula bu konuda hep birlikte çalışmaları gerektiğini bildirdiler. Okulun ve rehber öğretmenin de bu konuda bilgilenmesi gerektiğini vurguladılar. Okulla yakın bir ilişki kurdular ve sık sık okula görüşmeye gittiler. 

Yine uzmandan aldıkları bilgiler doğrultusunda, oğullarının arkadaşlarının anne ve babalarını aradılar ve onlarla buluştular. Sık sık görüşmeye karar verdiler. Görüşmelerde birbirlerinden çocukları hakkında bilgi toplamaya başladılar. Kimi zaman telefonla riskli durumları,da birbirlerini haberdar ettiler. Artık ocuklara karşı onlarda bir “network” kurmuşlardı ve her şeyden haberleri oluyordu. Bu “network” ten çocuklarını çok fazla bilgilendirmediler.

Bir ay sonra tekrar kullandığını öğrendiler. Bunu duyunca çok yıkıldılar. Her şeyin bittiğini düşündüler. Ama oğullarıyla konuşurken öfkelerini değil, kırgınlıklarını belirttiler. Oğullarının duyduğu pişmanlığı görünce biraz olsun kendilerini teselli ettiler.

O, kızmadıkları için kendini daha da suçlu hissetmişti. Madde kullanımı sorununda mücadelenin uzun sürdüğünü, bu tür iniş ve çıkışların olabileceğini öğrenince biraz rahatladılar ve yılmadan, yorulmadan ama sakin olarak mücadeleye karar verdiler.

Daha önceki alışkanlıklarını değiştirmeye karar verdiler. Anne her zaman oğlunun odasını toplar, temizlerdi. Odasının sorumluluğunu ona vermeye karar verdiler.

Ona “sen artık 16 yaşında bir gençsin. Senin odana girmem doğru değil. Sen odandan sorumlu olmalısın” diye bu kararı ona anlattılar. Harçlığını haftalığa çevirdiler ve ek para vermediler. Böylece sorumluluklarını almasını ona öğretmeye çalıştılar.

Yine de içleri rahat etmiyordu. Acaba kullanıyor olabilir miydi? Sürekli takip etmek onları yormaya başlamıştı. Takip oğullarıyla olan ilişkilerini de bozuyordu. Bu konuda tartışmaya başlamışlardı. Bunun üzerine uzmandan yardım alıp, tekrar oğullarıyla görüştüler. Düşüncelerini şu şekilde özetlediler “biz seninle kullandın, kullanmadın tartışmasını yaşamak istemiyoruz. Bunun bizim ilişkimizi bozmasını istemiyoruz. Bu nedenle eğer sen de istersen belli aralıklarla idrar testi alalım. Biz de seni bundan sonra takip etmeyelim. Böylece ilişkimiz bozulmasın”.

3-4 ay sonra her şey yoluna girmeye başladı. İlişkileri düzelmişti. Anne ve baba bu konuyla ilgili dikkatlerinin uzun süre daha devam etmesi gerektiğini biliyorlardı.

Ama yaşayarak bu sorunla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmişlerdi…

 

 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2018                 Tasarım ve Yazılım Bayram İLYASOĞLU