Yeni Sayfa 1
 
 
www.yeniden.org.tr   
 

4pt

a

YENİDEN
Etkinlikler
İletişim
Hakkımızda
Eğitim
Danışmanlık
BAĞIMLILIK
Bilgi Merkezi
Önleme Merkezi
Hayatta Kal
Belge Merkezi
YAYINLAR
Bilgi Notu
Broşürler
Raporlar
Kılavuzlar
Kitaplar
Araştırmalar
Filmler
Özel Sayfalar
Okulda Suç ve Şiddet
Ticari Cinsel Sömürü
Sokak Çocukları
Suç ve Ergen
Ergen Üreme Sağlığı
 
 

Reklam

Alkol sorularınız için...

Uyusturucu sorularınız için...

Depresyon sorularınız için...

 

 

 

 

Bu web sitesi, Kültegin Ögel’in danışmanlığında hazırlanmıştır

DİKKAT:
Bu sitede yer alan bazı belgeler Winrar programıyla sıkıştırılmıştır. Ayrıca belgelerin içeriklerini okuyabilmeniz için de Adobe reader'e ihtiyacınız olacaktır. Bu programları indirmek için tıklayın…

Ziyaretçi Sayısı:1443243

www.yeniden.org.tr

      A

      Ana Sayfa  > Kılavuzlar  >  Öğrenci Eğitim Kılavuzu

Madde bağımlılığını önlemede öğrenci eğitimi kılavuzu

Madde Bağımlılığını Önlemede Öğrenci Eğitimi Notları Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği tarafından T.C. İstanbul Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi desteği, Ankara ve Kadıköy Rotary Kulüplerinin katkılarıyla hazırlanmıştır. Kılavuz, Doç. Dr. Kültegin Ögel ve Psk. Dan. Bilge Erol koordinatörlüğünde Psk. Dan. Sevil Taner ve Uzm. Psk. Ceyda Yılmazçetin Eke tarafından geliştirilmiştir. Desenler Ahmet Doğa Kaygısız tarafından çizilmiştir.

Bu Kılavuz saydamları ve konuyla ilgili hazırlanan filmlerin senaryolarını, uygulama biçimlerini ve dikkat edilmesi gereken noktaları içermektedir. Kılavuz içinde önleme hakkında temel bilgiler de yer almaktadır. Eğitim kitapçığının sonunda "Genç kimdir?" adlı etkinlik bulunmaktadır.

1. Filmli eğitim
Filmli eğitim, 12 yaş altı için yaklaşık 30 dakika, 12 yaş üstü için yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Saydamlarla yapılan eğitimde süre 12 yaş altı için yaklaşık 35 dakika, 12 yaş üstü için yaklaşık 45 dakikadır.

 

2. Saydamlı eğitim
Filmin kullanılamayacağı ortamlar için saydamlı bir eğitim programı hazırlanmıştır. Bu eğitim Kadıköy Rotary kulübü ile birlikte hazırlanmıştır.

 

Eğitimin hazırlanma aşamasında farklı iki sosyoekonomik kesimden gençler ile odak grup görüşmeleri yapılmış, gençlerin bağımlılık ve bağımlılık yapıcı maddeler hakkında neyi bildiği, ne kadar doğru bildiğinin anlaşılması, önyargılarının neler olduğu, neye ihtiyaç duydukları ve bu konuda bir eğitim alsalar bunun sunuluş biçiminin nasıl olması gerektiğini düşündüklerini anlamaya çalışılmıştır. Farklı iki sosyoekonomik düzeyden bilgi alınmasının sebebi bu iki grubun kültürünün, tercih maddelerinin ve beklentilerinin farklı olabileceği öngörüsüdür.

 

Program hazırlanırken, hem erkek hem de kız öğrencilerin özellikleri göz önüne alınmıştır. Daha önce yapılan araştırmalarda 12 yaş altı çocuklar için caydırma, korkutma gibi önleyici yöntemlerin etkili olduğu fakat 12 yaş ve üstü gençlerde maddelerin zararları üstünde durmanın önleyici etkisinin olmadığı bildirildiği için iki farklı yaş grubunun eğitiminin anlatımı farklı hazırlanmıştır. Eğitim, öğrencilere yönelik hazırlandığı için görsel ağırlıklıdır.

 

 
 
 
Yeni Sayfa 1
SEÇMELER
Önleme sayfasına filmler ve yeni saydamlar eklendi

Madde kullanımı ve HIV/AIDS kitabı

Sokakta yaşayan ve madde kullanan çocuklar için psikososyal yaklaşım kılavuzu

 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2019                 Tasarım Bayram İLYASOĞLU