Okuyarak öğrenmek isteyenler için...

 

Ana Sayfa Randevu Chat Hakkımızda İletişim

Yaşadıklarımla Baş Etmekte Zorlanıyorum!

Travma, stres düzeyini arttıran olaylara verdiğimiz addır. Günlük rutini bozan, ani ve beklenmedik bir şekilde gelişen, dehşet, kaygı ve panik yaratan, kişinin anlamlandırma süreçlerini bozan olaylar için de travma kelimesini kullanırız. Bu olaylar zorlayıcıdır ve kişinin başa çıkma yeteneğini aşar. Bu olaylara örnek olarak deprem, sel gibi doğal felaketleri; savaşlar, cinsel ya da fiziksel saldırıya uğrama, işkence, cinsel taciz, çocuklukta yaşanan istismar, trafik ve iş kazaları, yaşamı tehdit eden bir hastalığın ortaya çıkması ve tehlikeli bir olaya tanık olmayı verebiliriz. Travma esnasında, kişi olayın üzerinde durduğu halde onu çözüme kavuşturamaz. Travma yaşamın her zamanında olabilir. Çocuklukta, ergenlikte ve yetişkinlikte baş edemeyeceğimiz olaylarla karşılaşabiliriz.

Neler Yaşıyorum?

Travma bazı ruhsal ve fiziksel etkilenmelere yol açar. Kişi durumun süresi, ciddiyeti ve kurtulma şansı konusunda belirsizliğe düşer. Bu belirsizlik kaygının artmasına neden olur.

Travma esnasında savunma yeteneği aniden bozulur ve kaçış yolları tıkanır. Böylece saldırganlık oluşur. Fakat saldırganlık dışa vurulamaz  içe yöneltilir ve umutsuzluk ortaya çıkar. Travmanın ilk şokuyla kişide panik, çılgınca koşma, çığlık atma, ağlama, bedensel fonksiyonların kontrolünü kaybetme ve dona kalma gibi tepkiler oluşabilir. Ama bu herkeste olmayabilir. Bazı kişiler, o anda bireysel düşüncelerine dalar, yeminler eder, tanrıyla pazarlık yapar ya da dua eder. Bunları yapmaktaki amaç kaygıyı azaltıp rahatlamaktır.

Sonuç olarak travma kişinin yaşamını etkiler. Bu etki anlık değildir. Kişinin sonraki yaşamını da etkiler.

Ne Yapabilirim?

Yukarıda sayılan ya da benzeri olan olaylar olmuşsa ve bu olayların etkisi bizim iş, sosyal ve günlük yaşamımızı etkiliyorsa destek almalıyız. Böyle durumlarda toplumda yerleşmiş bir söz vardır: “Zaman her şeyin ilacıdır.” Böyle deyip işi zamana bırakırsak zararlı çıkarız. Onun için bu konuda bir uzmandan yardım alınmalıdır. Yardımın içine psikolojik ve tıbbi destek girer. Uzman, travmanın etkisine göre ilaç tedavisini de başlatabilir. Psikolojik destek ise burada çok önemlidir. Psikolojik destekle kişi dinlenip kabul edilir ve kişiye duygusal yükünü paylaşma olanağı yaratılır. Sorunların çözümüne etkin olarak katılması sağlanır. Bunun yanı sıra aile üyelerinin, okul ve iş arkadaşlarının ve komşuların desteği de önemlidir.

Unutmayın!

“Zaman her şeyin ilacı değildir.”