Okuyarak öğrenmek isteyenler için...

 

Ana Sayfa Randevu Chat Hakkımızda İletişim

Sevgilimden Ayrıldım!

Gençlik döneminin en önemli özelliklerinden biri, arkadaşlık ilişkilerinin ve romantik ilişkilerin gencin hayatının oldukça büyük bir bölümünü kaplamasıdır. Genellikle karşı cins, güçlü duyguların temel kaynağı olmaktadır. Birlikte olunan kişi bir süre sonra bireyin yakın ilişki kurma, bağlanma, bakım sağlama ve cinsel bazı ihtiyaçlarını giderdiği önemli bir figür haline gelmektedir. Bireyler ilişkide oldukları kişilerle vakit geçirmeyi ve sosyal aktivitelerini onlarla planlamayı tercih etmektedirler.

Bu duygular genellikle pozitif etki etmekteyken, bazen de negatif etkilerde bulunabilmekte, kişide strese neden olabilmektedir. Ancak, ilişkilerin sonucunda yaşanan ayrılıklar depresyon, intihar girişiminde bulunma ve intihar etme gibi sonuçlara neden olabilmektedir.

Neler Yaşıyorum?

Bireyin erkek arkadaşı ya da kız arkadaşından ayrılması; tamamen yalnız kaldığı, beğenilmediği, değersiz olduğu gibi hislerin uyanmasına yol açar. Bu da yukarıda belirtildiği gibi depresyon gibi sonuçlara neden olabilmektedir. Gençlik döneminde karşı cinsle ilişki kurmadaki en önemli etkenlerden biri “beğenilme” ihtiyacıdır. Ayrılıkla sonuçlanan ilişki sonrasında, gencin en derinden hissettiği duygulardan biri beğenilmediğidir. Bu da benlik algısı ile bağlantılı bir durumdur.

Ne Yapabilirim?

Ayrılık sonrası sürecin geçici olacağını göz ardı etmemek gerekir. Bu süreç yaşanması gereken bir süreçtir; üzüntü ve kızgınlık gibi duygular bu süreçte baskın olması olası ve normal duygulardır. Bu duyguları yaşamak normal dışı bir durum gibi algılanmamalıdır. Bu süreci geçirmede çevreden destek almak oldukça önemlidir. Arkadaşlar ve eğer olasıysa aileden destek almak kişiye yardımcı olacaktır. Yine de bu süreci atlatmakta güçlük çekiliyorsa, bir uzmandan destek almak faydalı olabilir.

Unutmayın!

“Sevdiğiniz kişiden ayrıldıktan sonra sıkıntı yaşamak ve üzülmek doğal bir süreçtir. Onu unutmak için çaba harcamayın. Sıkıntılarınız zamanla azalacaktır.”