Okuyarak öğrenmek isteyenler için...

 

Ana Sayfa Randevu Chat Hakkımızda İletişim

Öfkemi Kontrol Edemiyorum!

Öfke Kontrolü Nedir?

Öfke; uygun ifade edildiğinde, son derece sağlıklı ve doğal olan bir duygudur. Ancak kontrolden çıktığı zaman yıkıcı hale dönüşür. Kişinin okul hayatında, kişisel ilişkilerde ve günlük yaşamında sorunlara yol açmaya başlar. Pek çok kişisel ve sosyal problemlerin (örneğin; çocuk istismarı, aile içi şiddet, fiziksel ya da sözel saldırganlık, toplumsal şiddet) temelinde öfke vardır.

Neden yapıyorum?

Öfkelenmek doğal bir durumdur. Her insan öfkelenebilir ve her insanın hayatında onu öfkelendiren birçok kişi ve olay olabilir; fakat önemli olan öfkemizi bize ve diğerlerine zarar vermeden nasıl ifade edeceğimizdir. Genellikle öfkeye yol açan nedenler arasında; engellenme, haksızlığa uğrama, fiziksel incinme ve yaralanmalar, tacize uğrama, hayal kırıklığı, saldırıya uğrama ve tehditler sayılabilir.

Öfkelenmek ve öfkeli tepki vermek aynı şey değildir. Önemli olan öfkeliyken veya öfkelendikten sonraki davranış şeklimizdir. Evet, biraz öfkelendiğimizde kalbimiz hızlı hızlı çarpabilir, titreyebiliriz, yumruklarımızı sıkabiliriz ve bütün bedenimiz gerilebilir. Gerçekten çok kızgın olabiliriz. Bazı insanlar öfkelendiğinde neler hissettiğini, neler yaptığını bile hatırlayamayacak kadar kontrolünü kaybedebilir.

Ne yapabilirim?

Öfkeyi kontrol etmenin birçok yolu vardır. Öfkelendiğimiz zaman yapabileceklerimiz;
 

  • Karnını dolduracak kadar derin derin nefes almak ve yavaş yavaş vermek.

  • Yavaş yavaş yirmiye kadar saymak.

  • Bir süre oradan uzaklaşmak.

  • Sorununu yakın biriyle paylaşmak.

Unutmayın!

“Kontrolsüz güç güç değildir.”