Okuyarak öğrenmek isteyenler için...

 

Ana Sayfa Randevu Chat Hakkımızda İletişim

Kilolarımla İlgili Sorunlarım Var!

Medyanın tüm kollarının gündeminde sık sık sağlıklı beslenme ve zayıflama ile ilgili konularla karşılaşmaktayız. Ancak bir yandan da fast-food reklamlarını izlemekte ve bu reklamlarda yer alan çekici ve çok zayıf modelleri görmekteyiz. Bu durum, aslında farkında olmadan bize birbiriyle çelişen mesajlar vermektedir. Çünkü bireyler, fast-food yiyerek, idealmiş gibi gösterilen vücut ölçülerine sahip olamazlar ve gerçekten neyin ideal olduğu, ne yemeleri ya da ne kadar yemeleri konusunda zihinleri karışır. Sürekli olarak yemek ve beden ölçüleri gibi konuları düşünen, bu konuda çok fazla kaygılanan ve çabalayan bireylerde, yeme bozukluğu geliştirme olasılığı çok yüksektir. Eğer bu konudaki kaygı ve korkuları günlük hayatlarını etkileyecek düzeye gelirse, kişinin yeme bozukluğu vardır diyebiliriz.

Yeme bozuklukları temelde ikiye ayrılır.

1) Anoreksiya Nervosa: Günümüzde daha çok ‘‘manken hastalığı’’ diye bilinen bu tipte, yemek yemenin aşırı olarak sınırlanması (çok çok az yeme, yenilen en ufak şeyin kusulması), gözle görünür derecede fazla kilo kaybı, kızlarda adet döneminin azalması ya da kaybolması, kilo almaktan duyulabilecek aşırı kaygı ve korku gibi belirtiler görülür.

2) Bulimia Nervosa: Bu tip yeme bozukluğunda ise, anoreksiya’nın aksine, aşırı yeme nöbetleri görülür. Yemek ihtiyacı kişinin açlığından bağımsızdır ve kişi yemek yemeyi durduramaz. Yeme isteği daha çok fazla kalorili yiyeceklere karşıdır. Ancak aynı zamanda, kişi kilo almaktan çok korkar ve yediklerini, kusarak, ya da ishal yapıcı...vb ilaçlar kullanarak çıkarmaya çalışır.
 

Yeme Bozukluklarının Sebepleri:

Bu rahatsızlığın sebeplerinden bahsederken, farklı biyolojik ve psiko-sosyal faktörlerin etkileşiminden bahsedebiliriz. Bunları özetlersek;

 • Toplum ve medyadan aldığımız ideal beden imajı: Erkeklere kaslı ve güçlü bir beden ideal gösterilirken, kadınlara dayatılan zayıf ve çekici bir bedendir. Bu imajlara devamlı maruz kalma, kişiyi kendi ideal ölçülerinin de bu doğrultuda olduğuna inandırmaktadır.

 • Şişman insanların tembel, çirkin, başarısız ve sağlıksız olduklarına dair önyargılar.

 • Kişilerin sahip olma istedikleri özerklik, bağımsızlık ve kontrol ihtiyacı: Zaman zaman kişiler hayatlarındaki olaylar üzerinde kontrolleri olmadığını hissettiklerinde, kaygı ve dikkatlerini onları rahatsız eden konulardan yemeğe yönlendirirler.

 • Özgüven eksikliği, çekici ve güzel olmanın kişileri daha mutlu ve başarılı kılacağı inancı.

 • Mükemmeliyetçilik, beklentilerin çok yüksek olması.

 • Ailenin tutumu: Özellikle çok kontrolcü ailelerde, ebeveynlerin çocukla ilgili her şeyi kontrol etmeleri; çocukların kendilerini güçsüz, beceriksiz ve kontrolsüz hissetmesine neden olabilmektedir. Böyle durumlarda, kişi en kolay yollardan biri olan yeme düzenini kontrol etmeyi seçerek kendini iyi hissetmeye çalışır.

 • Travma, stres ya da yaşamı olumsuz etkileyebilecek değişiklikler yeme düzeninde bozulmalara neden olur.Kendinizi Test Edin!

1) Devamlı olarak, zayıflamak ya da zayıf kalmak için, yediklerinizin miktarını kısıtlamak zorunda hissediyor musunuz?

Hiç         Nadiren        Kısmen        Sık Sık
0     1       2         3        4         5      6

2) Zayıflamak istediğiniz dönemlerde ya da diyet yaptığınızda, 8 saatten fazla hiç bir şey yemediğiniz oluyor mu?

Hiç         Nadiren        Kısmen        Sık Sık
0     1       2         3        4         5      6

3) Şu ana kadar hiç, herhangi birinin normal olamayacak kadar fazla olarak nitelendirebileceği ölçüde yemeği, kendinizi kontrol edemeyip tek seferde yediğiniz oldu mu?

Hiç         Nadiren        Kısmen        Sık Sık
0     1       2         3        4         5      6

4) Kilo almaktan ya da kilolu görünmekten devamlı olarak korkuyor musunuz?

Hiç         Nadiren        Kısmen        Sık Sık
0     1       2         3        4         5      6

5) Yemek yediğiniz zaman, kilo almamak için herhangi bir ilaç aldığınız ya da çok yoğun ve ağır egzersiz yaptığınız oluyor mu?

Hiç         Nadiren        Kısmen        Sık Sık
0     1       2         3        4         5      6

6) Nasıl göründüğünüzün ya da kilonuzun, sizin nasıl bir insan olduğunuzu etkilediğini düşünüyor musunuz?

Hiç         Nadiren        Kısmen        Sık Sık
0     1       2         3        4         5      6
 

Ne Yapabilirim?

Eğer bu ölçekteki toplam puanınız 15’i geçiyorsa, endişelerinizi gidermek için aileniz, öğretmeniniz ya da bir uzmandan yardım isteyebilirsiniz. Ancak eğer puanlarınız 24’ü geçiyorsa bir profesyonelden yardım almalısınız.

Bunun dışında kendiniz için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Duygu ve düşüncelerinizi yazdığınız bir günlük tutun.

 • Kendinizi önemseyin. Kendi ihtiyaçlarınızın gerçekten ne olduğunu görmek için kendinize zaman ayırın.

 • Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin ve sevin. Sevdiğiniz ve güvendiğiniz insanlardan sizinle ilgili objektif bilgi almak işinizi kolaylaştırabilir.

 • Sosyal ilişkilerinizi gözden geçirin. Eğer ilişkilerinizde kendinizi yeterli görmüyorsanız veya daha çok fedakarlık yapan taraf iseniz, zayıf yönlerinizi güçlendirecek yollar geliştirin. Asla kendinizi izole etmeyin.

 • Sevdiğiniz aktivitelerle daha çok uğraşmayı deneyin. Bu, ilginizi yemek ile ilgili konulardan uzaklaştırmanıza yardım edecek bir yol olabilir.

Unutmayın!

“Farkındalık ve değişim, size daha huzurlu ve sağlıklı bir yaşam getirecektir.”