Okuyarak öğrenmek isteyenler için...

 

Ana Sayfa Randevu Chat Hakkımızda İletişim

Kendime Zarar Veriyorum!

 Kendini kesme nedir?

 Kendini kesme davranışı; tekrarlayıcı, belirgin bir biçimde bilinçli ölme niyeti olmaksızın, yaşamı tehdit edici yaralara yol açmayan, doku hasarı ile sonuçlanan ve kişinin bilerek, doğrudan kendi bedenine yönelik yaptığı bir girişimdir.

 Neden yapıyorum?

 Genelde öfkelerini ve sıkıntılarını karşıya aktaramayan kişiler kendilerini keserek sorunlarından uzaklaşmaya çalışırlar. Kişinin sevdiği ve önem verdiği kişiler tarafından reddedilmesi, kendini yalnız hissetmesi, öfkelenmesi, utanması ya da panik olması kendini kesme davranışına neden olur. Kendini kesen kişiler rahatlayabilmek için bu yola başvururlar.  Kendini kesme kısa sürede olsa kişinin sorunlardan uzaklaşmasını sağlar; ama sorunu çözmeye yardımcı olmaz.

Ne yapabilirim?

 Eğer kendinizi kesme davranışınız varsa önce kesmemenize neden olan bütün davranışların bir listesini çıkarmamız gerekir.  Listeyi çıkardıktan sonra kesmenize neden olan durumların yani riskli durumların listesini çıkarmamız gerekir. Çıkardığımız bu listeler bizim önlem almamız gereken ve dikkat etmemiz gereken durumlardır.

 Böyle durumlarda yapmanız gerekenler şunlardır:

 “Trafik lambaları”nı düşünün. Kırmızı dur,  sarı harekete hazırlan ve yeşil geç anlamına geliyor. Kendimizi kesme isteği geldiği zaman bizde böyle yapabiliriz. Kesme isteğini uyandıran olaylar karşısında kesmeden önce durup, düşünüp, kendimizi dinleyerek ve plan yaparak harekete geçebiliriz. Böylece kendimize daha az zarar vererek bu sıkıntılarla nasıl baş edebileceğimizi öğrenebiliriz.

 Unutmayın!

“Kendinizi kestiğiniz sürece sadece kendinize zarar veriyorsunuz.”