Okuyarak öğrenmek isteyenler için...

 

Ana Sayfa Randevu Chat Hakkımızda İletişim

Hamile miyim?

Kadın üreme hücresi olan yumurta yumurtalıklarda üretilir. Yumurta, 14. Günde olgun follikülün zarı çatlayarak yumurta hücresi serbest kalır. Bu olaya yumurtalama denir. Kadınlarda yumurtlama adet görmeye başlamalarıyla başlayıp, menapoz dönemine kadar devam eder. Erkek üreme hücresi olan sperm, yumurtalarda üretilmektedir. Üretim, buluğ çağında başlayıp hayatın sonuna kadar devam eder. Hamilelik erkek sperm hücresiyle kadındaki yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. Bu birleşmeye döllenme adı verilir.

Hamile olduğumu nasıl anlarım?

Bazı belirti ve bulgular size bu sorunun cevabının "evet" olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir. Bunlar:

  • Beklenen adetin başlamaması

  • Görülen adetin niteliklerinin normalden farklı olması (miktarın, adet görme zamanının, beraberinde oluşan belirtilerin, öncesinde oluşan belirtilerin farklı olması)

  • Memelerde dolgunluk, hassasiyet, meme ucunda koyulaşma, meme başında karıncalanma hissi

  • Karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet

  • Bulantı ve bazen kusma

  • Yorgunluk, uykuya eğilim, baş dönmesi

  • Sık idrara çıkma

  • Vajina salgılarının artması
     

Bu belirtiler muhtemel bir gebeliğin habercisidir. Ancak kesin bir gebelik varlığını göstermezler; başka durumlara bağlı da ortaya çıkabilirler. Kesin tanı için gebelik testi yapılmalı ve ultrasonda gebelik gözlenmelidir.

Eczanelerde ya da evlerde hazır test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50'lerde olabileceğini göstermektedir.

Adet gecikmesi bir haftayı geçtiğinde gebelik testi yapılmaksızın vajinal ultrasonla gebelik tanısı konabilir. Karından bakılan ultrasonla ise adet gecikmesi en az 10 gün olmalıdır.
Kan testi ile henüz adet gecikmesi bile olmadan kandaki hormon (hamilelikte oluşan HCG hormonu) seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir.
 

Nasıl Korunurum?

Prezervatif (kondom): Çoğunluğu latex’ten yapılmış olup, ereksiyon halindeki penis’e (erkeklik organı) vajina ile teması olmadan takılmalıdır. En büyük özelliği cinsel ilişki yolluyla bulaşan hastalıkların büyük bir kısmını engellemesidir.
 

Doğum Kontrol Hapı: Her gün önerildiği düzende ağız yolluyla kadın tarafından ağız yolluyla alınır.
 

Geri Çekilme: Spermin vajina içine değil dışarı boşaltılması. Bu yöntemi kullanırken sıklıkla yapılan hata, spermlerin yalnızca ejakulasyon sıvısında (yani meni sıvısında) bulunduğunun sanılmasıdır. Hâlbuki ejakülasyon öncesi dönemde penisten dışarı salınan az miktardaki şeffaf ve kaygan sıvıda da spermler az miktarda da olsa bulunmaktadırlar. Bazı durumlarda bu az sayıda spermler bile gebeliği başlatmak için yeterli olabilmektedir.
 

Takvim Yöntemi: Olası yumurtlama gününde 7-10 gün süre ile ilişkiye girmemek ya da bu dönemde prezervatif kullanarak ek koruma sağlamak. Unutulmamalıdır ki, üreme çağında olan bir kadın, teorik olarak adet döngüsünün her gününde gebe kalabilir.
 

Ertesi Gün Hapı: Korunmadan girilen cinsel ilişki sonrasında olabilecek istenmeyen gebeliği, ilişkiden sonraki 72 saat içerisinde alacağınız “ertesi gün hapı” ile önleyebilirsiniz. Ertesi gün hapın döllenmiş yumurtanın rahim içinden atılmasına yardımcı olacaktır. “Ertesi gün hapı”, düzenli korunma yolu olarak kullanıma uygun değildir, zararları bulunmaktadır.
 

Ne Yapabilirim?
 

Eğer hamile iseniz ya da şüphelendiğiniz bir durum varsa, bir uzmana danışmanızda fayda vardır.
 

Unutmayın!

“Hamilelikten korunmanın en güvenilir yolu prezervatiftir.”