Okuyarak öğrenmek isteyenler için...

 

Ana Sayfa Randevu Chat Hakkımızda İletişim

Erkek Arkadaşım Benimle Cinsel İlişkiye Girmek İstiyor!

Cinsellik Nedir?

Cinsellik bir insanın duyguları, cinsel istekleri, kurduğu ilişkiler, davranışları, düşünceleri ve ilgi duyduğu kişiyle iletişimi demektir. Yaşamın doğal ve sağlıklı bir parçasıdır. İnsanlar duygularını yaşamak, zevk almak, sevgilerini paylaşmak ve çocuk yapabilmek için cinselliğe sahiptirler. Birbirinden hoşlanan, seven insanlar bu duygularını paylaşmak için cinselliği yaşarlar.

Cinsel Gelişim Nasıl Olur?

Ergenlik dönemi, biyolojik, psikolojik, zihinsel ve sosyal açıdan bir gelişme ve olgunlaşmanın yer aldığı, çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir. Bu dönemde özellikle bedenimizde ve cinsel organlarımızda belirgin değişiklikler ortaya çıkmaya başlar. Bu değişim hem kızlarda, hem de erkeklerde gözlemlenir. Ancak ergenlik döneminde kız ve erkek vücudu farklı gelişir.

Kızların Vücudundaki Değişiklikler


Kızların memeleri büyür. Memelerden birinin diğerine oranla daha küçük olması doğaldır. Orantısızlık oldukça fazlaysa doktora danışmakta fayda vardır. Kadınlar 13-15 yaş arasında çocuk sahibi olabilme özelliğinden dolayı her ay adet görmeye başlarlar. Adet görme yaşı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Fakat 17 yaşı geçtikten sonra adet görülmemesi halinde mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.

Erkeklerin Vücutlarındaki Değişiklikler

Erkeklerde özellikle gırtlakta kıkırdak ve kaslar gelişir. Ses önce çatallanır sonra kalınlaşır. Omuzlar ve göğüs genişler. Cinsel organlar büyür. Penis (pipi) bedenin idrar yaparken kullanılan parçasıdır. Testislerde (yumurtalık, torba) erkeklik hormonu ve bebek oluşturmaya yarayan tohumlar üretilir. Penisin büyümesi testislerden yaklaşık bir yıl kadar sonra olur. Penis ucunda katlanmış deriden bir örtü vardır. Bu deri sünnet olarak adlandırılan bir işlemle çıkartılabilir.

Güvenli cinsellik ne demektir? Neden önemlidir? Nelere dikkat edilmelidir?

Ergenlik dönemi hem hormonların, hem de yoğun duyguların dalgalandığı çalkantılı bir dönemdir. Bu dönemde kişinin kendine dair aldığı kararlar da aynı hızla dalgalanır. O nedenle bazen bedenimiz ya da duygularımız yeterince hazır olmadan istenmeyen birliktelikler yaşanabilir. Tüm bu risklerin önüne geçmek için;

  • Her iki taraf da zihinsel, duygusal ve bedensel olarak hazır hissetmediği sürece cinsel bir birliktelikten kaçınmalıdır.

  • Cinsel birliktelik her iki tarafın da rızası olduğunda gerçekleştirilmelidir.

  • Cinsel birliktelik yaşanacaksa mutlaka prezervatif gibi hem gebeliği, hem de cinsel hastalıkların bulaşmasını önleyici korunma yöntemleri kullanılmalıdır.

  • Cinsel sorunlar ya da istismar gibi konularda mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır.

  • Şayet cinsel yolla bulaşan bir hastalık kapıldığından şüpheleniliyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

  • Alkol veya madde etkisi altında cinsel birliktelikten kaçınılmalıdır.

Şayet cinsel birliktelik sonucu gebe kalınmışsa bu konuda mutlaka gerekli hijyen koşullarının sağlandığı merkezlerdeki doktorlardan yardım talep edilmelidir.


Unutmayın!

“Hiç kimse hazır olmadığı sürece cinsel birliktelik yaşamak zorunda değildir. Her uyarılma cinsel birliktelikle sonlanmak zorunda değildir.”