Okuyarak öğrenmek isteyenler için...

 

Ana Sayfa Randevu Chat Hakkımızda İletişim

Bıktım Bu Hayattan!

Hayat bazen o kadar zorlaşır ve sorunlar başa çıkılamaz hale gelir ki, insan hayatına son vermenin en iyi çözüm olduğunu düşünmeye başlayabilir.

Gençlik döneminde intihar düşüncesi ve girişimleri oldukça çoktur. Özellikle en çok intihar girişimlerinin görüldüğü yaşlar 17 ve 18’dir. “Çoğu kez intihar, başka türlü başarılamayan hareketi ve değişikliği sağlayabilecek bir eylem olarak algılanır. Çünkü önemli olan, hangi biçimde olursa olsun ileriye doğru hareket edebilmek ve bir eylemde bulunabilmektir. Burada gerçekten ölmeyi arzulamak yanında, gerçekten yaşıyor olmayı hissedebilmek için hedefinden sapmış düşünceler de önemlidir”.

Neler Yaşıyorum?

Anne babanın ölmesi, ayrılması, aileden ayrılma, karşı cins tarafından reddedilme, grup içinde aşağılanma, onuru ile oynanması genci derin bir üzüntüye düşürebilir. Üzüntünün aşırı olması, bireyi çaresizlik içinde bırakması, genci ölüme bu acı verici duygulardan kaçmanın bir yolu olarak bakmaya itebilir. Ölümün sıkıntılardan kurtulmanın tek yolu olarak görülmesi gençlerin intihar etme riskini arttıran çok önemli bir etkendir.

Çevrenizdeki kimse tarafından anlaşılmadığınızı, değer görmediğinizi ve desteklenmediğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Bu da en uygun çözümün ölüm olduğu fikrini uyandırıyor olabilir.

Gençlik için en önemli sorun çevresiyle iletişim kuramamaktadır. Sorunlarını çözmek için çevreden devamlı yardım bekler, anlaşılmayı diler. Bu iletişimi kuramayan genç için intihar son iletişim aracıdır.

Ne Yapabilirim?

Eğer intiharla ilgili düşünceler sık sık aklınıza geliyorsa ve bunu uygun bir çözüm yolu olarak görüyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Bu durumda psikolojik destek almak, ölümden çok daha etkin çözüm yolları bulmanıza yardımcı olabilir.

Unutmayın !

"İntihar etmek yaşadığınız sorunları çözmez.”