Okuyarak öğrenmek isteyenler için...

 

Ana Sayfa Randevu Chat Hakkımızda İletişim

Annemle Babam Ayrılıyorlar!

Günümüzde evliliklerin sona ermesi sık rastlanır bir olay olduğu için, birçok çocuk boşanma kelimesini bilmektedirler. Kuşkusuz ki, boşanma, her ailenin her ferdini olumsuz etkilemektedir. Ancak, belki de bu durumdan en fazla etkilenen çocuklar olsa bile, çocukların zarar görüp görmeyeceği; temelde anne ve babanın evliliklerinin sona ermesini nasıl karşıladıkları, boşanmadan sonra hayatlarını ve ilişkilerini nasıl sürdükleri ve çocuklara gösterdikleri ilginin değişip değişmemesine bağlıdır.

Neler Yaşıyorum?

Çocuklar boşanma haberini ilk duydukları an, sinirlenebilir ve çok üzgün hissedebilir. Bu duygular ilk an için çok doğaldır. Çocuklar, kendilerini bu durumdan sorumlu tutup suçlu hissedebilirler. Oysa boşanmanın sorumlusu çocuklar değildir. Eğer aile ortamında süregelen bir tartışma, kavga ortamı varsa; boşanma çocukları çok rahatlatacak bir durum haline gelmektedir.

Boşanmanın yarattığı şokun yanı sıra; anne-babanızdan birini ya da diğer sevdiklerinizi daha az görmek, yaşadığınız yerden ayrılmak, okulunuzu değiştirmek veya iki “evde” birden yaşamak durumunda kalabilirsiniz.

Boşanma karşısında gösterilen olağan tepkiler;

 • Daha çok beraber oldukları ebeveyni suçlama

 • Uyku sorunları

 • Okul başarısında düşüş, okula karşı isteksizlik

 • Çok saldırgan, korkulu ya da sıkılgan davranma

 • Sıkıntılarını görmezden gelmek için farklı yollar denemek (alkol-madde kullanımı, evden uzaklaşma)

 • Davranış değişiklikleri, öfke nöbetleri, yemek yememe..vb
  Kendini boşanmadan sorumlu tutma ve aşırı endişeli olma
  Aşırı ve rasgele cinsel davranışlarda bulunma

 • Stres ya da hayal kırıklığına karşı geliştirilen baş ağrısı gibi yakınmalar

Ne Yapabilirim?

Bazen anne-babanız, kendi yaşadıkları üzüntü ya da karmaşaya o kadar boğulmuşlardır ki, sizin yaşıyor olduğunuz sıkıntının farkına varamayabilirler. Hatta belki sizden onları desteklemenizi bekleyebilirler. Bu gibi durumlarda destek alabileceğiniz kimseler; akraba, arkadaşlar veya uzmanlar bulmalısınız. Ayrıca, kendi yaşadıklarınızla başa çıkabilmek için de bir takım yollar deneyebilirsiniz. Örneğin;

 • Anne-babanızla olan ilişkinizi birbirinden ayrı tutmaya çalışın ve onlardan da birbirleriyle olan sorunlarını size yansıtmamalarını isteyin.

 • Boşanma olayının dışındaki kimselerle bu durumu paylaşın.
  Bir günlük tutun ve yaşadığınız sıkıntıları, duygularınızı oraya yazın. İyi gelecektir.

 • Anne-babanızla yaşadıklarınız hakkında açıkça konuşmaya çalışın. Eğer neden boşandıkları ve daha sonra olacaklar konusunda bilmek istedikleriniz varsa bunları paylaşın.

 • Kendinizi iyi hissetmek için size zarar verebilecek davranışlarda bulunmak yerine, sizi destekleyecek sosyal ya da sportif faaliyetlere yönelin.

 • Boşanmaya siz sebep olmadığınız gibi, onların tekrar bir araya gelmesinde de sizin bir etkiniz olamayacağını kabul edin.

 • Boşanmanın olumlu ve olumsuz yönlerini listeleyin ve olumlu yönlerin üzerine odaklanmaya çalışın.

Unutmayın!

“Anne-babanız boşanmış olsalar da onlar hala sizin anne ve babanız. Sizi hala çok seviyorlar ve yalnız değilsiniz. Yapmanız gereken geçici olan bu durumla etkili bir şekilde baş etmektir. Zorlandığınız zamanlarda mutlaka bir yakınınızdan ya da bir uzmandan destek alın.”