Okuyarak öğrenmek isteyenler için...

 

Ana Sayfa Randevu Chat Hakkımızda İletişim

Ailemle Hiç Anlaşamıyorum!
 

Ergenlik döneminde gencin tamamlaması gereken gelişimsel görevlerden birisi de aileden bağımsızlaşma sürecidir. Bu süreç, ergenin aileden ayrılmasını değil ancak ailesi ile bağlarını sürdürürken kendisine ait duygu ve düşünceleri ayrıştırabilmesi, kendi değer yargılarını, yaşam görüşünü, beğenilerini oluşturabilmesi sürecidir. Bu sürecin aile tarafından anlaşılması zordur. Ailenin bu süreci olumlu karşılaması ve gence destek olması ise kolay değildir. Birçok genç, ailesi ile bu dönemde ciddi çatışmalara girebilmektedir. Bu, ergenlik döneminin doğal özelliklerinden biridir.

Neler Yaşıyorum?

Aile ile yaşanan sorunlar gencin hayatını olumsuz etkiler. Evin içinde yaşanan huzursuzluk hali, gencin okul hayatını ve arkadaşlık ilişkilerini de etkiler. Genç, ailesi tarafından beğenilmediğini, desteklenmediğini ve saygı duyulmadığını hisseder. Bu noktada anne-baba da çocukları tarafından beğenilmediği ve saygı duyulmadığı endişesine kapılarak daha saldırgan ve eleştirel bir tutum takınabilir.

Ne Yapabilirim?

Ailesi ile sorunlar yaşayan gençlerin yapabileceği ilk şey aileyle iletişim kurabilmek olmalıdır. İstediklerimizi anlatmak ve insanları anlamak için bunu yapmamız gerekir. İletişim, aile, okul, iş, arkadaş çevresi gibi hayatın pek çok alanında kendimizi doğru ifade etmek ve diğerlerini anlamak için gereksinim duyduğumuz bir beceridir. Aile içinde, arkadaş çevresinde yaşadığı sorunların pek çoğu karşılıklı iletişim kuramamaktan kaynaklanmaktadır.

İyi iletişim kurmak; insanlarla anlaşabilmemizi, duygularımızı paylaşmamızı, insanlarla ilişkilerimizin iyi olmasını ve mutlu olmamızı sağlar. Bu durum aile ile iletişimde de geçerlidir. Doğru ve uygun bir iletişim genellikle, istediklerimizi doğru ve uygun olarak anlatabildiğimizde, birbirimizi dinlediğimizde ve birbirimizi anladığımızda kurduğumuz iletişimdir.

Aile ile iletişim kurmanın imkânsızlaştığı, iletişim becerilerinin kazanılamadığı ya da ailenin gençle iletişime tamamen kapalı olduğu durumlarda bir uzmana başvurmak uygun çözümlerden biri olacaktır.

Unutmayın!

“İletişim kanallarını doğru kullanabilen kişiler, sorunlarla da daha sağlıklı bir şekilde başa çıkabilirler.”