Okuyarak öğrenmek isteyenler için...

 

Ana Sayfa Randevu Chat Hakkımızda İletişim

Ailemde Bağımlı Var!

Bağımlılık kişinin kullandığı madde üstünde kontrolünü kaybetmesi ve onsuz bir yaşam sürememeye başlamasıdır. Aileden biri alkol veya madde bağımlısı olduğunda, aile üyeleri zamanlarının ve enerjilerinin çoğunu bağımlı kişi ve onun alkol veya madde kullanımını hakkında düşünerek harcar. Bu durum ailenin üzerinde olumsuz etki yaratır.

Neler yaşıyorum?

Bu sorunu yaşayan kişilerin sayısı milyonları geçmektedir. Bağımlı ebeveynin çocuklarının neler yaşadığını bilmeniz aslında kendinizde anormal bulduğunuz veya kendinize kızdığınız konularda yanıldığınızı göstermesi açısından önemlidir.

Bağımlı ebeveyn çocukları;

  • Anne veya babalarının içmesinin veya madde kullanmasının esas sebebi olarak kendilerini sebep olarak görebilir ve suçluluk duyarlar. Ancak anne/babasının alkol veya madde kullanması bir yetişkin olarak onun kötü bir seçimidir.

  • Annesinin/babasının hastalanacağından, yaralanacağından veya anne-babası arasında kavga ve şiddet yaşanmasından korkarlar. Bağımlı ebeveyne bakıcılık yapmaya çalışırlar, kimin yetişkin olduğu karışır. Ama kişinin kendisi istemedikçe, kullandıkları alkol veya madde sonucu yaşayacakları olumsuz sonuçları kimse engelleyemez.

  • Evin içindeki durumun ortaya çıkmaması için arkadaşlarını evine davet etmekten çekinirler ve herhangi birinden yardım istemekten de utanırlar. Ama ebeveynin davranışlarından o sorumlu değildir ve aslında yardım isteyerek kendi gibi benzer sorunları yaşayan kişilerden destek alabilir.

  • Aile içinde yaşadıklarından dolayı yakın ilişkiler kurmakta sıkıntı yaşarlar ve bunun için kendilerini beceriksiz olarak suçlarlar. Oysa o aile ortamından başkalarına güvenmemeyi öğrenmişlerdir.

  • Bağımlılığı olan ebeveynin sakin bir halden aniden öfkeli hale geçmesi veya bir kere onay verdiği şeye bir dahaki seferinde kızması gencin kafasını neyi ne zaman yapması gerektiği konusunda karıştırır. Bu nedenle sürekli kaygılı olma eğilimindedirler. Ama aslında yaşamında bir düzen ve tutarlılık olsa o sıkıntıyı yaşamayacaktır. Aile yaşantısı alkol veya madde kullanımı olan ebeveynin durumuna göre değiştiğinden düzenli ve günlük bir program mümkün olmaz.

  • Alkolik veya madde kullanımı olan anne/babasına içtiği için, diğerine ise kendisini korumadığı ve destek sağlamadığı için kızgın olabilir. Ama bu duygularının farkına varmadan sıkıntı duyarak veya böyle düşündükleri için kendilerine kızarak yaşarlar.

  • Ailedeki durumu değiştirmek için uğraşırlar ve bir şeyleri değiştiremedikleri için kendilerini çaresiz ve yalnız hissederler. Bu çaresizlik duyguları yaşamlarındaki diğer alanlara da kayabilir ve başka konularda da çaresiz hissedip iyice pasifleşebilirler. Ama anne/babanın bağımlı davranışı ile ilgili kendilerinin yapabileceği bir şey yoktur.

     

Bunlardan belki birini veya daha fazlasını yaşıyor olabilirsiniz.

Ne Yapabilirim?

Bu bir kader değildir. Kimse bir bağımlının çocuğu olmayı seçemez ama kendi yolunun nasıl olacağına karar verebilir.
Ailenizde böyle bir durum varsa bir alkoliğin/bağımlının çocuğu olduğunuzu kabul etmekle başlayabilirsiniz. Duyduğunuz suçluluk ve utanç duygularını hissetmek zorunda değilsiniz. Bu dönem boyunca yaşanan olaylardan siz sorumlu değilsiniz.

Alkolik/bağımlı ebeveyne veya onun olumsuz davranışlarına odaklanmak yerine kendinize odaklanmayı öğrenmek zorundasınız. Eğer yetişkinlik görevini aldıysanız bırakmalısınız, eğer sorun çıkmasın diye ortamı yumuşatmaya çalışıyorsanız bundan vazgeçmelisiniz.

Destek almak için evdeki bağımlı olmayan ebeveyninizle beraber harekete geçmelisiniz.

Unutmayın!

“Kimse bir alkoliğin veya madde bağımlısının çocuğu olmayı seçmez.”