Yeni Sayfa 1
 
 

www.yeniden.org.tr  

       BAĞIMLILIK BİLGİ MERKEZİ

 

4pt

a

MADDELER
TEMEL BİLGİLER
KİŞİYE ÖZEL
Anne Babalar İçim
Eğitimciler İçin
Arkadaşlar İçin
Dok. ve Eczacılar İçin
Alanda Çalışanlar İçin
ÖZEL SAYFALAR
Bağımsız Yazıları
Alkol Hakkında Her Şey
Bir Kahvenin Hatırı
Psikanalitik Yazılar
KENDİNE YARDIM
MERAKLISI İÇİN
YAYINLAR
BAŞVURU
BAĞLANTILAR
 
 
 
 

Reklam

Alkol sorularınız için...

Uyusturucu sorularınız için...

Depresyon sorularınız için...

 

 

 

Bu web sitesi, Kültegin Ögel’in danışmanlığında hazırlanmıştır

DİKKAT:
Bu sitede yer alan bazı belgeler Winrar programıyla sıkıştırılmıştır. Ayrıca belgelerin içeriklerini okuyabilmeniz için de Adobe reader'e ihtiyacınız olacaktır. Bu programları indirmek için tıklayın…

www.yeniden.org.tr

      A

      Ana Sayfa > Bilgi Merkezi Ana Sayfa  > Kendine yardım > Hayatta Kal > Bilgiler

 

Bu bölüm sadece uyuşturucu ve uyarıcı madde kullananları bilgilendirmek için hazırlanmıştır.

Eğer madde kullanmıyorsanız lütfen bu bölüme girmeyiniz

 

ESRAR KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Esrar kullanmayın. Esrar da bağımlılık yapabilen bir maddedir. Kullanacaksanız, hiç olmazsa aşağıdaki kurallara uyun.

Sararak İçerken

Esrar sararak içildiğinde sağlığa zararlı olan katran ve karbonmonoksit de ciğerlere çekilmiş olur.  Yanan bitkiden çıkan katran, katı parçacıklar ve dumandaki kül ciğerlere zarar verir. Bronşit ve kanser gibi bir çok hastalığa sebep olabilir. 

Eğer bütün zararlarına rağmen kişi esrar kullanmaya devam etmek istiyorsa bazı ipuçları ciğerlere ve boğaza daha az zarar gelmesini sağlayabilir:

1.    İçerken çok uzun süre ciğerlerde tutulmamalı ve çok içe çekilmemeli. Bu kişinin kafasını daha iyi yapmaz, sadece ciğerlere daha fazla zarar verir.  Ciğerler esrarı çok çabuk emer, kişinin daha uzun içinde tutması ciğerlerinin daha fazla esrar değil, daha fazla katran emmesi anlamına gelir.

2.    Esrarın sigarayla karıştırılması ciğerlere daha fazla duman gitmesine sebep olur ve ciğerlere daha çok zarar verir. Eğer sigara kullanılmıyorsa kişiyi nikotin bağımlısı yapabilir.

3.    Etraftakilere saygı gösterilmeli ve içmek istemeyen arkadaşların yanında esrar içilmemeli. Özellikle de çocukların yanında.

4.    Esrarın kalitesi ve sertliği çok çeşitlidir.  Eğer yeni bir mal deneniyorsa kafa iyi olmadan önce sertliğine bakmak için bir nefes alınmalı. Etkisini görmek için her nefesten sonra on dakika beklenmeli.

5.    Sigara şeklinde içmek yerine bong ya da nargile yapmak ya da yemek veya çay yapmak gibi yöntemlerle sağlığa daha az zarar verilebilir. Bong ve nargile dumandaki katran oranını düşürür ve ciğerlere daha az zarar verir.

6.    Soğuk algınlığı ve diğer bazı enfeksiyonlara yakalanmamak için  sigara başkalarıyla paylaşılmamalı.

Nargile, bong, vb yaparken

 

1.    Özellikle buzlu suyla bong yapmak sıcak filtresiz dumanın zararlarını azaltabilir. Bong dumanı soğutur, katı parçacıkları süzer ve su zararlı katranı emer.

 

2.    Nargilede ya da bongda köz, kül ve katı maddelerin nefese çekilmemesi için her zaman tülbent kullanılmalıdır. Ciğerlere zarar vermemek için suyun da yukarı gelmediğinden emin olunmalıdır.

 

3.    Duman engelsiz geldiği için çok derin nefes alınmamalıdır.

 

4.    Bong yapılacak her sefer için su mutlaka değiştirilmelidir. Nargile ve bong sık sık temizlenmelidir. Cam boru kullanmak her zaman daha sağlıklıdır çünkü plastik ya da lastik yanlışlıkla yandığında toksik maddeler açığa çıkabilir.

 

5.    Borunun ince olmasına dikkat edilmelidir. Nargile ya da bong dondurucuda saklanarak her çekişte dumanın soğuması sağlanabilir.

 

Yerken…

 

Esrar bazen ot halinde yenerek ya da yemeklerin,yiyeceklerin ve içeceklerin içine karıştırılarak da tüketilebilir. Bu şekilde içmek bağımlılık yapma riskini azaltmaz.

Bu durumda etkileri 12 saate kadar çıkabilir ve sararak içmenin aksine miktarı kontrol etmek zorlaşır. Örneğin,esrarlı bir kek yenilcekse, içinde ne kadar esrar olduğunun anlaşılması zordur. Anlaşılan anda da zaten çok fazla yemiş olunur. Bu sebeple küçük bir parçayla başlanmalı. Bir şey hissedilmesi 45 dakika -1 saat gibi bir zaman alabilir. Başka bir parça yenmeden önce etkisini göstermesi beklenmeli, yoksa fazla kaçırılacağı kesindir.

Diğer İpuçları

1.    Eğer esrar her gün kullanılıyorsa bundan sonra bir kaç gün ara verilerek kullanılması denenmeli. Bu, kontrolün elde tutulmasını sağlar. Arada kullanılmayan günlerin olması hem sağlık için daha iyidir hem de vücudun toleransını azalltığı için aynı etkiyi almak için miktarın arttırılması gerekmez. Eğer düzenli olarak hergün kullanılırsa vücut tolerans geliştireceğinden kullanılan miktarın arttırılması gerekecektir.

2.    Satın alırken hiçbir zaman o sefer kullanılacak miktardan daha fazla esrar alınmamalı. Kişi kalanını ertesi güne ayırmayı düşünür fakat genelde öyle olmaz. Planlandığından fazla içilir.

3.    Eğer o gün içmek istenmiyorsa ya da bırakılmaya çalışılıyorsa esrarı hatırlatacak şeylerden uzak durulmalı. Bu bir mekan, olay ya da kişi olabilir. Normalde esrar içilen saat aralığında uğraşacak bir şey bulunması ihtiyacı azaltacaktır.

4.    Menenjit gibi bir çok ölümcül hastalık tükürük yoluyla bulaşabildiğinden esrar kullanıcıları büyük risk altındadır. Sigara, nargile ya da bong üzerinde tükürük kalabileceği unutulmamalı. Parmağı sigaraya ardından parmağı dudaklara değdirmek bu sorunu çözebilir.

5.    Esrar içmek dikkati ve konsantrasyonu bozacağından okulda, iş yerinde ya da araba kullanırken kesinlikle esrar içilmemeli.

6.    Esrarın ana kimyasal maddesi THC’dir. Bazı esrar çeşitleri diğerlerine göre daha serttir, yani THC miktarları daha yüksektir. Deneyimli kullanıcılar ne zaman durmaları gerektiğini anlar. Kişi eğer yeni bir içiciyse ne zaman içmeyi bırakacağını kestiremeyebilir. Bu sebeple satın alırken ya da içmeden önce ne içildiğiyle ilgili güvenilir bilgi alınması gerekebilir. Esrar hiçbir denetim ya da sağlık kontrolünden geçmediği için sokaktan alınan her esrara güvenilmemeli. En iyisi tanılınan biriyle ve tanıdık bir satıcıdan almak.

7.    Eğer herhangi bir ilaç kullanılıyorsa, doktora danışmadan esrar kullanılmamalı. Başka ilaç ya da uyuşturucularla esrarı birleştirmek önceden kestirilemeyen sağlık sorunlarına yol açabilir.Özellikle esrarla birlikte alkollü içecekler gibi depresanlar kullanılmamalı. Bu vücuttaki zehirlenmeyi arttıracağından yaşamayı planlanılan uçuşu bir düşüşe çevirebilir.

8.    Bazen esrar kullanmak bünyeye dokunabilir. Mide bulanabilir ya da endişe duyulabilir. Bu durumda sakin bir yer bulunmalı, tatlı bir şeyler yiyip içilmeli. Paniğe kapılmamalı. Bir saat içinde kötü etkileri azalacaktır.

9.    Esrarı kötü ruh hali ve istenmeyen duygularla başetmek için kullanmak bu duyguları daha da arttırabilir.Eğer kişi kullanmadan önce endişe ve paranoya gibi duygular içindeyse esrar içmek daha kötü yapabilir.

10. Hamilelik süresince ve hasta hissedilen durumlarda kesinlikle esrar kullanılmamalı.

11. Esrar bad trip’ten çıkmak için kullanılmamalı. Yardımcı olmaz,tam tersi yaşanılan kötü deneyimin şiddetini arttırır.

Bu sayfa Ezgi Tuna ve Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır.

 

Bu Proje T.C. Sağlık Bakanlığı HIV/AIDS Önleme ve Destek Projesi kapsamında sağlanan hibe finansmanı desteğiyle ve AIDS savaşım derneğinin katkılarıyla, Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği tarafından yürütülmektedir.

 

Tüm Hakları Saklıdır. www.yeniden.org.tr 2018                  Tasarım Bayram İLYASOĞLU